Milyen a jó domain név?

Hogyan válassz domain nevet?

A domain neved gyakorlatilag a honlapod címe, online elérhetősége. És neked, mint honlap tulajdonosnak, nyilván az a célod, hogy minél többen megtaláljanak. Ezért a domain neved kitalálásakor, érdemes az alábbi szempontokat figyelembe venned:

Milyen legyen a domain neved?

  • Könnyen megjegyezhető! Az a cél, hogy bárki, aki találkozik a honlapod címével, rögtön megragadjon az emlékezetében. Egy tipp: A kitalálás fázisában kérdezd meg az ismerőseidet, hogy emlékeznek-e még a honlapod címére, amit pár nappal ezelőtt említettél nekik!
  • Jól érthető és kiejthető és leírható! Ha van esély félreérteni a domain neved, akkor potenciális érdeklődőket veszíthetsz már a legeslegelején. Érdemes tesztelned, azaz visszakérdezned, hogy valóban úgy értik-e, úgy írnák-e le, ahogyan te mondod!
  • Tükrözze a tevékenységedet! Jó, ha a domain neved legalább utal arra, mivel foglalkozol. Pl.: hajszobrasz.hu
  • Legyen márkásítható! A márkád és a domain neved előbb-utóbb összeforr. Célszerű ezt tudatosan, már a legelejétől így alakítani.
  • Légy egyedi! Ez több szempontból fontos. Egy szokásostól eltérő kifejezés feltűnőbb, jobban megragad az emlékezetünkben. Könnyebb kitűnni a versenytársak közül is. Pl.: budaipekseg.hu szemben a szabiapek.hu-val. Másrészt, ha hasonló domain nevet választasz, mint a konkurenciád, akkor könnyen nála landolnak majd azok is, akik téged keresnek.

Mit kerülj el domain név választásánál?

  • Az idegen szavakat mindenképp! Annak a leírásával mindig gubancok vannak. Pl.: bandzsidzsamping.com, vagy bandzsijamping.com.
  • A szakszavakat szintén! Azok a célközönségednek nem mondanak semmit, csak a szaktársaidnak.
  • Ne használj számokat! Megjegyezhetetlenek. És nem fogják tudni, hogy számmal, vagy betűvel írják-e.
  • Felejtsd el a kötőjeleket! Leírva növeli a hibalehetőséget és kiejtve sem túl jó.

A domain név hossza

Általában rövid, frappáns domain neveket használunk, mert könnyen megjegyezhetőek. Erre is kell törekedni, de ezekből egyre kevesebb van már szabadon.

Ezért, ha a rövid verzióidat már mind lefoglalták, gondolkodhatsz az átlagnál hosszabb domain névben is, de csak akkor, ha így is könnyedén megjegyezhető. Pl.: berendezemahazad.hu; menjunkegyuttkirandulni.hu; Ezek többnyire elég egyértelműen sugallják a lényeget.

Nem úgy, mint pl. egy újdonsült, rövid márkanév, amit nem biztos, hogy egyből megértünk. Mert mondjuk nincs pénze a cégnek a márkáját bevezetni és a névből önmagában nem derül ki, hogy mi a tevékenysége.

A nagy cégek tudnak erre áldozni, sőt, ez a stratégiájuk. Ha azt mondom, hogy tesco.hu, akkor mindenki tudja, hogy miről van szó. Pedig a kifejezés nem mond semmit, de a márkát megismertük a reklámokból, mikor még talán be sem jöttek Magyarországra.

A hosszú, 2-4 szóból álló domain nevek sokkal kevésbé foglaltak és jobban variálhatóak, mint a rövidek. Pl. ha a menjunkegyuttkirandulni.hu foglalt, akkor lehet, hogy a gyerevelunkkirandulni.hu szabad. Stb.

Domain név ellenőrzés

Ha megálmodtad a lehetséges domain neveidet, (kb. 5-6) akkor le kell ellenőrizned, hogy szabad-e még, vagy már másnak is eszébe jutott, és már ő birtokolja.

Első lépésként egyenként ellenőrizd le, hogy használja-e már valaki? Ha igen, akkor húzd ki a listádról.

A következő videós leckében megnézzük majd, hogy hogyan tudod ellenőrizni.

Domain név generátor használata

Ez egy olyan lehetőség, ami elsőre logikusnak tűnik, de mivel ez egy robot, kimarad belőle az, amit te tudsz belevinni a névválasztásba. A kreativitás, a nüánszok, az empátia. Nem beszélve arról, hogy a generátor arra ad neked alternatívát, amit te beírsz, és már foglalt. Vagyis nagyon fog hasonlítani rá. És mint tudjuk, az nem lesz neked előnyös, ha valaki már van a piacon olyan domain névvel, amitől a tied csak kicsit fog különbözni. Nagy a veszélye, hogy az övét fogják beírni többen a keresőbe.
A domain név generátorokat inkább az angol nyelvterületen érdemes használni.
https://domainwheel.com/

Milyen domain végződést használj?

Ha Magyarország területére célzol, akkor egyértelműen a .hu végződést célszerű alkalmaznod. Hiszen ez jut eszükbe az embereknek legelőször. Ha nemzetközi vizekre eveznél, akkor a .com, ha európaira, akkor a .eu végződés a logikus döntés. De ezekben az esetekben is foglald le a .hu végződésű domaint is.

A .com végződés mögött némelyek tekintélyes céget sejtenek, függetlenül attól, hogy mi a valóság. Ez jelenthet némi helyzetelőnyt. Neked is érdemes lehet lefoglalnod a .hu végződés mellett a .com-os domaint is, és átirányítani a .hu végződésű honlapodra, ahol a tartalom található. Ilyen esetben a .com csak egy név lesz, nem kell rá felépíteni egy külön honlapot.

Olyan esettel is lehet találkozni, hogy például tied a weboldalamlesz.hu és más honlapkészítő is ezt találta ki magának és mivel ragaszkodik hozzá, lefoglalja a .com-os verziót. Ez számodra nagyon nem lesz kedvező, mert aki valahol hallott már rólad és beírja a keresőbe (pl.:Google), hogy weboldalamlesz, nem csak a te honlapod fog megjelenni, hanem a konkurenciádé is, így lehet, hogy végül nem a te honlapodra érkezik. Tehát erősen ajánlott a .com-os verziót is lefoglalni.

Ha szabadon van egy .hu-s domain, nézd meg, hogy valaki birtokolja-e már a .com-os verziót. Ha igen és nem külföldi a honlap, akkor célszerű új domain név után nézni.

Ha kinéztél egy domaint, aminek már foglalt a .hu végződésű változata, akkor keress másikat! Ne foglald le a .com, vagy akármelyik másik változatot. Különben mindenki a konkurenciádat fogja megtalálni helyetted.

Használj-e kulcsszavakat?

Igen, használj! De ne az legyen az elsődleges szempontod, hogy a kereső megtaláljon. A fontos, hogy a célközönséged fejével gondolkodj! Ő fogja megjegyezni és beírni a keresőbe a domain neved. Szóval használd fel nyugodtan a vállalkozásodat, tevékenységedet jelölő kulcsszavaidat a domain-edben, de nem árt, ha megfűszerezed kicsit. Hogy egyedivé, érdekessé, megkülönböztethetővé tedd a versenytársaidétól. És legfőképpen megjegyezhetővé!!!
A márkádra gondolj, azt kell tükröznie a domain nevednek is. Ha még nincs márkaneved, akkor azt is célszerű a domain névvel együtt kitalálni! Ezek ketten kéz a kézben fémjeleznek majd téged, vagyis a vállalkozásodat.

Mikor legyen a saját neved egyben a domain neved is?

Ha személyes márkát építesz. Például, ha előadóművész vagy, akit a neve miatt keresnek.

De érdemes személyes márkát építeni annak is, aki vállalkozó és van egy, vagy több céges weboldala. Hiszen egy cég mögött mindig ott van az ember, aki irányítja. És ki tudja még, mi minden mással foglalkozik még az adott cégvezető, amit nem tudnak róla az ügyfelei. A személyes márka a bizalomépítés egyik eszköze.

Mi legyen az ékezetes domain nevekkel?

Ha már megvetted az ékezet nélküli domaint, akkor érdemes csak, az ékezetest is megszerezned. Ha már valaki birtokolja az ékezet nélkülit, akkor felejtsd el az egészet, keress másik domain nevet magadnak! Az ékezet nélküli tulaj úgyis elviszi tőled az érdeklődőidet. De amúgy nagyon ritkák az ékezetes domain nevek. NEM ajánlom a megvételüket!

Mikor vásárolj több domain nevet egy honlaphoz?

Arról már volt szó, hogy bizonyos esetekben más-más végződéssel érdemes lefoglalni ugyanazt a domain nevet.

De ha olyan nevet választasz, amit könnyű elírni, akkor ilyen bakis változatot is megvehetsz, amit szintén átirányítasz az eredeti oldaladra. Így megszerezheted azokat az érdeklődőket is, akik rosszul gépelték be a neved.

Hozzászólások küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

0
    0
    Kosaram
    Üres a kosaradVissza a termékekhez
      Kupon felhasználása